Hakatons jeb ideju un priekšlikumu ģenerēšanas pasākums, kurā ir iespēja katram izteikt savu priekšlikumu par noteikto tēmu un piedāvāt savu risinājumu problēmai.
Hakatona ietvaros noteiktām idejām tiek izveidotas komandas un tās dalībnieki prezentē savas idejas pārējiem dalībniekiem. Pēc tam dalībnieki izvēlas, pie kuras idejas attīstīšanas strādāt turpmāk un no nulles veido risinājumu. Bieži vien hakatonos dalībniekiem palīdz mentors. Lai piedalītos hakatonā, nav nepieciešams būt profesionālim.
Iesaisties un parādi savas idejas!
LAU ideju hakatona norise:
- pieteikšanās līdz 07.02.2022.;
- trīs ideju tēmas, kur katrai tēmai izveidosim komandu apmēram piecu dalībnieku sastāvā;
- pieteikties var ikviens LAU darbinieks.;
- katrai tēmai tiks noteikts savs mentors, kura uzdevums būs atbalstīt, motivēt un iedrošināt komandu;
- projekta ilgums plānots viena mēneša garumā, organizējot periodiskas tikšanās ar grupas dalībniekiem;
- ņemot vērā valstī noteiktos ierobežojumus, tikšanās tiks organizētas attālinātā vidē (MS Teams platformā).
Aktuālās tēmas:
Jauno darbinieku diena
Mērķis: radīt idejas jauno darbinieku dienas norisei attālināti, lai tajā varētu iesaistīt ik vienu jauno darbinieku.
Pārdomāts darbā ievadīšanas process ir viens no aspektiem, kas palīdz nodrošināt, ka jaunais darbinieks uzņēmumā jūtas gaidīts un viņam ir skaidrs, ko no viņa sagaida. LAU jauno darbinieku ievadīšana darbā (Onbording) notiek katrā struktūrvienībā, kur tiešais vadītājs iepazīstina ar darba vidi, kolēģiem un darba pienākumiem, ar darbinieka rokasgrāmatu (tā tiek parādīta DVS), iepazīstina ar pieejamajām sistēmām, t.sk. DVS, iespējams arī ar citām aktivitātēm, ko katrs ceļu rajons uztur kā tradīciju.
LAU kopš 2019.gada tiek organizētas Jauno darbinieku dienas, kurās jaunie darbinieki tiek aicināti satikties ar uzņēmuma vadību un citiem jaunajiem darbiniekiem no visām struktūrvienībām. Šajā dienā uzņēmuma valde informē par LAU darbību, misiju, mērķiem, vēsturi, struktūru, darbiniekus iesaista interaktīvā spēlē un visi kopā dodas uz kādu Rīgas ceļu rajona nodaļu vai ražošanas bāzi.
Kopš ieviestajiem drošības pasākumiem (distancēšanās) Jauno darbinieku dienas netiek organizētas. Jaunie darbinieki tiek sveikti komandā, nosūtot simbolisko jaunā darbinieka dāvanu – krūzi un valdes sveiciena kartiņu.
Ir bijušas idejas par attālinātu (caur MS Teams platformu) Jauno darbinieku dienu, tomēr vienmēr esam nonākuši pie secinājuma, ka svarīgi ir iesaistīt ikvienu jauno darbinieku, neatkarīgi kādu amatu ieņem jaunais darbinieks.
Vislielākais izaicinājums organizējot Jauno darbinieku dienu attālināti, ir piesaistīt tajā pilnvērtīgi visus iesaistītos, īpaši fiziskā darba veicējus - atraisīt, ieinteresēt un panākt līdzdarbošanos.
E-pasta sveiciens jaunajiem darbiniekiem
Mērķis: noformulēt kādam jābūt pirmajam digitālajam sveicienam jaunajiem darbiniekiem, kuri ikdienā izmanto e-pastu (welcome e-mail).
Pirmais e-pasts, ko automatizēti izsūtīt visiem LAU jaunajiem darbiniekiem, rada pirmo iespaidu par mūsu uzņēmumu. Iespējams, tam jāsatur apsveikums ar pievienošanos mūsu komandai, iespējams, tam jāsatur noderīga un praktiska informācija. Tēmas grupai būtu nepieciešams uzrunāt ne tikai vienam otru, bet arī tos darbiniekus, kuri nesen ir pievienojušies mūsu komandai. Tas varētu palīdzēt saprast, kādas bija cerības un gaidas.
Šīs komandas sniegums un darba rezultāts var radīt īpašu pirmo iespaidu par mums visiem!
Energoefektivitāte
Mērķis: veicināt energoresursu racionālu izmantošanu, uzlabojot ēku un procesu energoefektivitāti.
Pateicoties energoefektivitātes veicināšanas pasākumiem, ikviens uzņēmums var būtiski samazināt izmaksas par elektroenerģiju un siltuma apgādi, kas ir īpaši aktuāli konkurētspējas nodrošināšanai pastāvošās enerģētikas krīzes situācijā.
Tēmas ietvaros paredzēts rast jaunas idejas un efektīvus ieteikumus kā samazināt enerģijas patēriņu LAU struktūrvienībās.
Pieteikšanās beigusies, paldies visiem dalībniekiem!
Jautājumi un atbildes par hakatonu:
Vai es varu pieteikties, ja man nav pieejams dators?
Jā, droši! Dalībnieki tiks nodrošināti ar visu nepieciešamo tehnisko inventāru, kā arī apmācīti to lietot.
Vai es varu pieteikties uz vairākām tēmām?
Jā, katrai tēmai tiks izlozēti aptuveni 5 dalībnieki.
Cik daudz laika prasīs dalība hakatonā?
Grupas dalībnieki vienosies par kopējo nepieciešamo laiku, bet plānots, ka tā varētu būt aptuveni viena līdz divas stundas nedēļā tiekoties MS Teams tiešsaistes platformā, tomēr šis laiks varētu arī mainīties atkarībā no idejām un komandas kopējā lēmuma.
Kas tiek sagaidīts no katras tēmas dalībniekiem?
Idejas, priekšlikumi, vīzija kā atrisināt vai uzlabot katrā tēmā apskatīto jautājumu. Gala rezultāts ir prezentācija, kuras laikā grupa parāda vai izstāsta, kādus risinājumus tā ir sagatavojusi.
Kāda ir mentora nozīme?
Mentors ir kā atbalsts grupas dalībniekiem, kurš sniegs profesionālus padomus, dalīsies savā pieredzē, sniegs atgriezenisko saiti un uzmundrinās dalībniekus.